PASCH – informacja o projekcie

Inicjatywa „Szkoły: Partnerzy przyszłości“ (PASCH) łączy ogólnoświatową sieć ponad 2000 szkół PASCH utrzymujących ścisłe związki z Niemcami. Goethe-Institut współpracuje
z około 600 szkołami PASCH w ramach narodowych systemów oświaty w ponad 100 krajach.

W lutym 2008 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec powołało do życia inicjatywę „Szkoły: Partnerzy przyszłości“ (PASCH). Inicjatywa PASCH jest koordynowana przez niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i realizowana we współpracy z Centralnym Wydziałem Szkolnictwa Zagranicą (ZfA), Goethe-Institut, Niemiecką Centralą Wymiany Akademickiej (DAAD) oraz Służbą Wymiany Pedagogicznej Konferencji Ministra Kultury (PAD).

GŁÓWNE ZAŁOŻENIA I CELE

Na kształt Inicjatywy PASCH wpływ mają cztery główne założenia:

perspektywy dzięki edukacji

poszerzanie horyzontów poprzez wielojęzyczność

dostęp do języka
i edukacji

wspólne podejście do problemów przyszłości jako międzynarodowa wspólnota uczniów
i nauczycieli

Rozwijana jest sieć niemieckich szkół zagranicznych i szkół realizujących program Deutsches Sprachdiplom. Ponadto poszerzana jest współpraca pomiędzy szkołami mająca na celu dalsze wzmacnianie pozycji języka niemieckiego jako języka obcego w narodowych systemach oświaty.
Dodatkowo oferowane są stypendia na studia w Niemczech i możliwości wymiany młodzieży oraz partnerstwa szkół.

Co to jest PASCH? Działania PASCH w Polsce Dlaczego warto się uczyć języka niemieckiego
Dowiedz się więcej Dowiedz się więcej Dowiedz się więcej

PASCH w Szkole Podstawowej nr 9 w Olsztynie

Rok 2021

„JĘZYK TWOJEJ PASJI – SPOTKAJ SIĘ Z NIEMIECKIM!”

Dnia 30.09.2021r. klasa 7a skorzystała z zaproszenia Instytutu Goethe w Warszawie i wzięła udział w imprezie „JĘZYK TWOJEJ PASJI – SPOTKAJ SIĘ Z NIEMIECKIM!”. Dzięki temu, że nasza szkoła już od 2008 należy do Inicjatywy PASCH, wyjazd został sfinansowany przez Instytut Goethe - za co bardzo dziękujemy! Na uczestników, wśród dźwięków niemieckiej muzyki, czekało dużo interesujących stoisk związanych z jęz. niemieckim. Można było pograć w gry planszowe, gigantyczne memory, czy ułożyć puzzle magnetyczne. Nie zabrakło też zadań wymagających użycia aplikacji internetowych. Najbardziej oblegane było stoisko z niemieckimi słodyczami. Aby otrzymać żelki Haribo, należało zrobić zakupy po niemiecku. Były też stoiska informacyjne i Buddy Bär – miś prosto z Berlina. Na każdym stoisku uczestnicy otrzymywali pieczątki za wykonanie zadania. Komplet pieczątek uprawniał do otrzymania drobnych nagród i gadżetów, które naturalnie też były związane z jęz. niemieckim. Oprócz stoisk, na niewielkiej scenie można było obejrzeć teatrzyk Kamishibai oraz występy magika Piotra Szumnego. Uczestnicy dowiedzieli się także, dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego i wzięli udział w quizie z nagrodami o Niemczech. Cała impreza odbyła się w Gdańsku, dzięki czemu klasa 7a miała również okazję przespacerować się po Starym Mieście. Wszyscy wrócili zadowoleni.

Zdjęcia dostępne są na szkolnym profilu Facebook - Link do zdjęć

ROK 2019

Stypendium językowe w Niemczech- PASCH-Jugendkurs Goslar 2019

Relacja z wydarzenia dostępna jest w prezentacji - link do prezentacji

Jugendbegegnungen 2019 „Wasser ist Leben” – Projekt językowy połączony z wymianą ze szkołą na Litwie

Szkolna wycieczka do Niemiec 2019 - Praga – Monachium – zamki bawarskie

ROK 2018

10-lecie PASCH 20-21.06.2018

ROK 2017

Dwujęzyczne kolędowanie

Warsztaty muzyczne po niemiecku

Relacja z wydarzenia dostępna jest w prezentacji - link do prezentacji

Warsztaty po niemiecku „Du bist, was du isst”

Na tropie języka niemieckiego w gwarze i kulturze warmińskiej 2016/2017

Szkolna wycieczka Wiedeń

Tydzień Kultury Niemieckiej

ROK 2016

Szkolna wycieczka Drezno 2016

Projekt CLIL 2016

Relacja z wydarzenia dostępna jest w prezentacji - link do prezentacji

Warsztaty językowe „Co w trawie piszczy? … po niemiecku :)”

Relacja z wydarzenia dostępna jest w prezentacji - link do prezentacji

Konkurs fotograficzny „Das war das Beste!”

ROK 2015

Szkolna wycieczka Berlin – Poczdam 2015